Тайната на остров Крит


hraniАко се позовем на историята, тя твърди, че именно на о. Крит е възникнала минойската цивилизация, която стои в основата на културата на европейския континент. От този период датират редица паметници – красив дворец в Кносос с хиляда стаи, водопровод, тоалетни с течаща вода, павирани улици, замък, много находки от глинени съдове, стенописи, мозайки и други забележителности, които потвърждават, че древните жители на този малък остров, едва 8340 кв. м, са ценели природните дадености и са живели щастливо в красивите му дворци и замъци.

Вижте още от хранене


И може би оттам са започнали кулинарните традиции на островитяните, които, както твърдят изследователите им, не са били променяни през последните 5000 години.
И понеже любопитството ме завладя след всички разкази на моята приятелка и съмишленик, то се заех да разбера каква ще да е тази критска тайна на здравето.
Според д-р Димитър Димитров, д.м., ръководител на първата у нас и на Балканите лаборатория по нутригеномика към Медицинския университет във Варна, диетата на о. Крит е считана за най-здравословната в света заради зеленчуците и пълнозърнестите храни в натурален вид, без пестициди.
А според д-р А. Симопулос, която дълги години се е опитвала да разгадае тайната на критската диета , храната на този остров е богата на полиненаситени мастни киселини Омега-3, Омега-6 омега-9 от растителен произход. Според нея Омега-3 се доставят от зелените листа на диви растения, които жителите открай време използват. Тези растения за разлика от култивираните се оказва, че съдържат по-големи количества есенциални мастни киселини. Такова растение например е обикновената тученица (Portulaca oleracea L.) – едногодишно тревисто растение. Цветовете са дребни, жълти, единични или по две-три в пазвите на листата или по разклоненията на стъблото. Плодът е кутийка, цъфтежът е през юни – август. Среща се и в България.
Климатът на о. Крит е много подходящ за нея – обича тревисти, песъчливи места, лозя, посеви, градини, дворове, расте край пътища и необработваеми земи. Топлолюбиво растение – обича местата до 750 м надморска височина.
Съдържа витамин С, мазнини (включително Омега-3), слузести и смолисти вещества, органични киселини, глюкозиди, алкалоиди, белтъчини, захари, каротин, минерални соли. Самият състав подобно на лененото семе и масло, благоприятства синергичния ефект и усвояването на есенциалните мастни киселини.
Открай време младите листа се използват за салати, супи, пюрета, подправки за месни ястия, а за зимата дори се мариноват. В нашата страна е известна и като плевел, лечебно, медоносно, фуражно растение.
Както пише в интернет магазина Green mama, знаменитата критска диета не е просто пример за балансирано и здравословно хранене, а синоним за удоволствие и умение да си щастлив.
Каква е същността на Критската диета? Тя не е поредното мъчение за броене на калории, а източник на здраве и дълъг живот за местните жители. Макар че е много близка до кулинарните традиции на средиземноморските страни, тя има свои специфични особености, които u приписват и изключителните заслуги за профилактиката на сърдечно-съдовите, раковите и др. заболявания. Заслуги, благодарение на които животът ви ще е не само по-приятен, но и по-дълъг. А освен здрави ще бъдете стройни и с красива кожа.