Щори


По-рано щорите се приемаха само като елемент от интериора на офисите. Днес обаче те могат да се срещнат във всякакъв тип помещения. На пазара съществува голямо разнообразие от конструктивни решения, материали за изпълнение и декорации. Ако се питате какво точно да изберете, за да съчетаете естетика и функционалност, следващият материал може да ви помогне.
Използването на щори е едно съвременно и функционално решение при дизайна на прозорци. Щорите са трайни, надеждни и имат удобна експлоатация. Благодарение на голямото разнообразие от структурни варианти, материали, цветове и оттенъци, те могат да ви помогнат да създадете атмосфера във всевъзможни стилове, подходяща за помещения с различно предназначение. С тях можете да засилите топлината и уюта на дома, да раздвижите и одухотворите обществено или търговско помещение, а също така да постигнете строг и делови вид на офиса.
Научно установено е, че намирайки се в помещение, човек през голяма част от времето гледа към прозореца. Ако през него преминават ярки слънчеви лъчи, това би уморило зрението. Щорите позволяват пълно изолиране на затворените пространства от външна светлина и нежелателни любопитни погледи, като в същото време дават възможност нивото на естествената осветеност да се регулира според предпочитанията. Пренасочвайки светлинния поток в определена посока, те превръщат преките и ослепителни слънчеви лъчи в разсеяна светлина, носеща оживление и комфорт.

Конструкции
Щорите биват вертикални, хоризонтални, рулонни (ролкови) и защитни (външни, изпълняващи ролята на капаци за прозорци). Основен елемент на всички типове щори, с изключение на рулонните, са ламелите – пластини от тъкан, пластмаса, метал или дърво. На вертикалните щори те са разположени вертикално, а на хоризонталните – съответно хоризонтално. Ламелите на защитните щори, които играят ролята на капаци за прозорци, са свързани в цялостно платно, навиващо се около вал. В същото време в спусната част от щората може да се регулира степента на застъпване на ламелите и съответно количеството на преминаващата светлина. Рулонните щори се правят на същия принцип, но от монолитно парче тъкан или от малки дървени ламели, свързани в непрекъснато платно.
Вертикалните щори се състоят от корниз, колелца-плъзгачи, тежести, съединителна верижка, верижка за управление и връв за управление. Корнизът е носещата част, към която се закрепят ламелите. Обикновено се прави от алуминий, но се срещат и пластмасови корнизи. Плъзгачите са движещите се по корниза устройства, към които са прикрепени ламелите. От тяхното качество зависи безотказната работа на механизма за движение на щорите. Дори и най-малкият дефект може да затрудни плавното движение на ламелите и в течение на експлоатацията да изисква все повече усилия, като накрая може да доведе дори до пълно спиране на работата на задвижващия механизъм. Тежестите се слагат в долната част на ламелите, за да не се люлеят от вятъра и да висят отвесно надолу. Съединителната верижка свързва ламелите в долната им част. Като правило, тъканните ламели се свързват с пластмасова верижка. Металните свързващи верижки са по-здрави, но те обикновено се слагат при пластмасови и метални щори. А трябва да се добави и че металът прави конструкцията по-тежка и по-скъпа. Същото се отнася и за верижката за управление, която виси встрани на корниза и обръща ламелите на 180°. Тя също може да е от пластмаса или метална. Друг елемент е връвта за управление, с която щорите се преместват по дължината на корниза. Този многофункционален механизъм за управление позволява ефективно регулиране на светлинния поток и създаване на неповторимия ефект на мека разсеяна светлина в помещението.
Елементите и механизмът на управление на хоризонталните щори са същите, както при вертикалните, с тази разлика, че тук липсват тежести. Освен това, свързващите верижки са разположени вертикално от двете страни на ламелите и са два вида – едната за обръщане на ламелите на 180°, а другата – за вдигане и спускане на щорите.
Съдържание: