Лазерни нивелири


Rotary-Laser.jpgУстройство, видове, начин на използване и характерни приложения

Нивелирът, служил вярно на десетки поколения, си има своите недостатъци. Например, за да се направи равна една голяма площ, е необходим много дълъг нивелир, какъвто просто няма. Майсторите избягват това с използването на мастари, а при поставянето на плочки – и на “майки”, но това решение е за разстояния до не повече от 4-5 метра. Съвременно средство, лесно за използване и подходящо за разстояния дори над 10 метра, са лазерните нивелири.

Принцип на работа на лазерния нивелир

Конструкцията му се базира на лазерните диоди – полупроводникови прибори с минимални размери и тегло и с ниска консумация на електрическа енергия. Като правило те излъчват червена светлина, която се забелязва достатъчно добре. Лазерният нивелир представлява електронен прибор, захранван най-често от батерии, които осигуряват работата на диода и всички необходими функции. Най-простото обяснение за действието на лазерните нивелири е, че техният идеално прав лъч се използва вместо мастар или опънат конец. И тъй като лъчът може да бъде хоризонтален или вертикален, приборът служи и като нивелир, и като отвес.

Обхват и точност на уреда

При избора на лазерен нивелир следва да се отчетат няколко важни характеристики. На първо място, обхватът му, който представлява разстоянието, до което достига лъчът. За по-голямата част от предлаганите модели обхватът е 10 метра, но има и устройства с обхват до 50 метра.

Поради неизбежните несъвършенства на електронните устройства, насоченият в дадена посока лъч не попада точно на желаното място. И колкото то е по-далеч, толкова отклонението е по-голямо. Стойността на това отклонение, получено на определено разстояние от нивелира, представлява точността му. При нивелирите за масово приложение, точността е около 10 милиметра на разстояние от 10 метра. Прецизните модели, които напълно логично са и значително по-скъпи, имат точност, достигаща 0,1 милиметра за същото разстояние. Любопитна и важна подробност е, че се предлагат модели, при които точността се гарантира само за определена посока на лъча, например отдясно-наляво и отгоре-надолу.

Размери, температурен обхват и живот на батериите

Реално вместо точка с много малки размери, лазерните нивелири осигуряват кръгло светлинно петно, чийто диаметър трябва да е възможно най-малък. Логично, диаметърът нараства с отдалечаване от нивелира и на разстояние 10 метра е около 1 сантиметър. Като място за попадане на лъча се счита центърът на петното.

Размерите на лазерните нивелири и теглото им са сравнително малки, което улеснява използването им. Трябва да се внимава с работния температурен обхват, който не винаги е обозначен в проспектите. Има модели, предназначени за използване само в помещения, които работят при температури от около 0 до към +40 градуса по Целзий. Тези за ползване и навън са с по-широк температурен обхват.

Батериите най-често са 2 или 4, като един комплект обикновено позволява работа 40 – 50 работни часа. За улеснение съществуват модели, които автоматично се включват при сваляне на капака им или този на прозорчето за лъча и се изключват при поставянето му. Съществуват и модели със захранване от електрическата мрежа.

Специфики на нивелири с лъч

Представляват най-елементарната и евтина разновидност, чието наименование показва, че нивелирът генерира лазерен лъч. За повечето приложения е необходимо той да бъде хоризонтален. За да се осигури това, най-напред нивелирът трябва да се монтира неподвижно върху някаква поставка или на стената, като основата му е хоризонтална. След включване започва автоматично нивелиране на лъча, което завършва за няколко секунди. То е възможно само ако разликата между основата на нивелира и хоризонталата не е по-голяма от определен ъгъл, (обикновено ±5°). Когато приборът е с ръчно нивелиране, на дисплея му се изписва необходимата посока на завъртане. Установяването на хоризонтално положение на лъча се индицира на дисплея, например с права линия, и би могло да бъде придружено от звуков сигнал.

Моделите, подходящи за закрепване на стена, са снабдени с подходящи шипове, а някои са с вграден магнит за монтиране върху стоманени плоскости. Популярни напоследък са самозалепващите пластини върху една от страните на нивелира, които позволяват лесното му закрепване на тухлени, бетонни и дървени стени. Сред принадлежностите на някои модели има и триножник.

Съдържание: